SnbSnowBoard
SnbSnowBoard
!!DV!!
 
•Snowboard men•
 
Elmlet
 
Riderek kpei
 
A Ht Kpe
 
Szavazs2
Melyik a kedvenc snowboardozsi stlusod, kategrid ?

Freestyle / Jump
Freeride / Backcountry
Freecarve / Alpine / Race
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Te Vagy a
Induls: 2006-03-03
 
Edzs

 

ltalnos tancsok
A j snowboardos tudsa kt tulajdonsgbl tevodik ssze. Az egyik a kondicionlis kpessgek a msik a technikai tuds. A kt tnyezo egyenslya nagyon fontos. Ezt azrt is rdemes kihangslyozni, mert az edzoknek is s a versenyzoknek is tisztban kell lennie azzal, hogy a sportol hiba edzi a fizikumt hetente htszer egsz vben, ha sszesen ngy hetet tlt havon. Persze ez csak akkor csalds, ha nemzetkzi versentzov szeretne vlni. Az edzsekre mindg prbljunk megfelelo krlmnyeket s motivltsgot teremteni. A versenyzo is jobban hallgat az edzore, ha ltja az o szakmai hozzrtst. Az edzs akrmilyen kis jelentkenysggel is br, akkor is legyen tervszeru. A tervek legyenek egyben ltalnosak is s szemlyreszabottak. A nvekvo teljestmny alapja az egsz vi fokozatos edzsmunka. Az tmeneti, vagy pihenoidoszak is tervszeru s ne tletszeru legyen. Trekedjnk a versenyzok sokoldal elmleti s gyakorlati kpzsre. A versenyzokben alaktsuk ki az nkpzs ignyt.

t a sikerhez
Ahoz, hogy elrjk a clunkat csak nagyon kevesnknek elg, ha mennek az orruk utn. Teht jobb, ha valami tervszerusget kvetnk.
  -Eloszr is mrjk fel a jelen llapotot. Ide rtve a krnyezetnk adta lehetosgeket, a fizikai s pszichs llapotunkat.
  -rjuk le, hogy mit szeretnnk elrni. Legynk realistk. Nevezznk meg rszclokat a vgso cl fel vezeto ton.
  -Dolgozzuk ki a clunk elrst clz mdszereket, edzstervek, idobeosztsokat, rvid s hossz tvakat egyarnt.
  -Kezdjk most! Ne holnap s ne azutn! Soha ne halogassuk az elvgzendo feladatokat, mert a sok halaszts miatt a vgn messze a clunk mgtt maradhatunk. A j tletek nmagukban nem elegendoek, azokat vgre is kell hajtani.
  -Figyeljk, hogy mit rnk el ido kzben. Figyeljk a fejlodst. lltsunk fel ellenorzo mdszereket. Ha kell mdostsok a tervet.

Pulzusmrs
A vrnek az toerek falra gyakorolt lksszeru hatst pulzusnak nezezzk. A pulzusszm megmutatja a szvnek az egy perc alatti sszehzdsainak a szmt. A pulzus tapintsa csontos alapokon fut artriknl, elsosorban az arteria radialisnl lehetsges.

Hogyan mrjk a pulzust?

Az elbb emltett helyen azaz a csukln a pulzus kitapintsa rvid gyakorls utn nem okoz gondot. A msik krds, hogy mennyi ideig mrjk. A legpontosabb abban az esetben lenne, ha egy percig mrnnk, de ekkor nem kalkulltuk a pulzusesssel ami egy perc alatt igen jelentos. Ezrt csak a nyugalmi pulzust mrjk gy. A pulzusszm gyors cskkenst elkerlhetjk ha rvidebb peridust mrnk s az rtket beszorozva megkapjuk az egy percre vonatkoztatott tsek szmt. Ez lehet 6, 10, 15 msodperc. Ezzel a mrssel meg az a problma, hogy a felszorzsnl 10-zel, 6-tal s 4-gyel szoroznunk ezrt csak ezeknek a szmoknak a tbbszrst teht diszkrt rtket kapunk. Ennek ellenre a terhls utni mrseknl a 10 msodperces peridust tartjuk a legjobbnak.
Kicsit kltsgesebb de ktsgtelenul hasznosabb megolds a pulzusmro rk alkalmazsa. Taln rdemes egyesletenknt egyet kigazdlkodni s miutn valaki kitapasztalta a sajt tempjt tovbbadja trsainak.

A pulzusmrssel a kvetkezo krdsekre kaphatjuk meg a vlaszt:
-A rendszeres edzs hatsra vltozott-e a sportol vrkeringsi llkpessge?
-Mekkora dinamikus terhelshez tud a sportol keringsi rendszere alkalmazkodni?
-Milyen hatkonysggal mukdnek a terhels utni helyrellt folyamatok?

A pulzust klnbzo idoszakokban vizsgljuk.
-Nyugalmi pulzus: mrse ltalban bredst kvetoen trtnik. Folyamatos mrse formaingadozsokat, lappang betegsgeket s tledzst is jelezhet. Edzett emberek nyugalmi pulzusa jellemzoen alacsonyabb a nem edzett emberek megszokott rtknl. A szokott 66-75/perc helyett ltalban 40-60/perc. Ezt edzs-bradycardinak nevezzk.
-Terhels: alatt s utn is mrhetjk a pulzust. Mivel a pulzusgyakorisg s a terhels intenzitsa kztt egyenes arnyossg ll fent ezrt gy jl adagolhatjuk a munka mennyisgt. A mozgs intenzitst szzalkban adjuk meg. Ennek a kiszmtst kt fle kppen vgezhetjk.

A
, a maximlis (kb:220-letkor) s nyugalmi pulzus kztti klnbsget szorozzuk azzal a szzalkos rtkkel, amellyel a kondicionl programot tervezzk, majd ehhez hozzadjuk a nyugalmi szvfrekvencit.
Pl.         Maximlis szvfrekvencia: 180
             Nyugalmi szvfrekvencia: 72
             A tervezett intenzits: 60%
                              108 x 0,6 = 65 + 72 = 137
             Teht az edzsre javasolt szvfrekvencia 137 / perc

B, a maximlis pulzust szorozzuk a kondicionl program tervezett intenzitsval.
Pl.         Maximlis szvfrekvencia: 180
             A tervezett intenzits 60%
                              180 x 0,6 = 108
             Teht az edzsre javasolt szvfrekvencia 108 / perc

Bemelegts
A bemelegtsre nem szeretnk vzlatok adni, mert ezek mindd fggenek a csoport nagysgtl, elokpzettsgtol , a sznhelytol?..stb. Ezrt inkbb csak egy rvid ismertets, hogy mi alapjn vgezzk a gyakorlatokat. A bemelegts mindg legyen vltozatos.
Eloszr mindg vgezznk egy keringsfokoz blokkot. Ez lehet futs, szkdelsek, vagy valami kisebb jtk ( pl.:fog ).
Ezutn mozgassuk t az izleteinket. Valamilyen rendszer szernt haladjunk, hogy ne maradjon ki semmi ( pl.: fentrol-lefel ). Nyak, vll, knyk, csukl, trzs, cspo, trd s a boka. Az tmozgatsoknl hasznljunk krzseket, forgatsokak, fordtsokt, lendtseket, hajltsokat s rugzsokat.
A vgn statikus nyjtssal fejezzk be.

A sport s a tpllkozs
A tpllkozs clja az letmukds fenntartshoz szksges energia biztostsa. A tpllkozs sorn felvett tpanyagok egyrszt energit szolgltat anyagok: fehrjk, zsrok, sznhidrrok, msrszt a szervezet normlis anyagcsere-folyamatait biztost , de energit nem szolgltatk, mint pl. a vitaminok, ionok, nyomelemek.
A normlis emsztshez a tpanyagokon kvul szmos emsztst elosegto nvnyi rostra is szksg van, pl.: cellulz, hemicellulz, pektin, lignin.
Az energit szolgltat tpanyagok biztostjh az emberi szervezet energiaszksglett, amelyek homennyisgben fejeznek ki. Korbban a hoenergit kilkalriban (kcal), az SI mrtkegysg-rendszer bevezetse ta a Joule-ban (J) jelzik; 1 kcal = 4,184 kJ.

Energiaforgalom
A szervezet energiaforgalma a bevitt s a leadott energia mennyisge alapjn llapthat meg. Energiaegyensly esetn a tpllkkal bevitt energia a felhasznlt energival azonos. Ilyenkor a testtmeg nem vltozik. A bevitt energiatbblet glikogn vagy zsr formlyban raktrozdik. Olyan esetben amikor az energialeads nagyobb mint a bevitel, a szervezet kpes sajt raktrait mozgstani, ami a testtmeg cskkenshez vezet.

Energiaszksglet
Az emberi szervezet energit ad le az alapanyagcsere, a fizikai- s sporttevkenysg, valamint a tpanyagok bontsa sorn. Nagy intenzits edzseket vgzo sportolknak magas energiatartalm tkezsre van szksgk, az energia-egyensly fenntartshoz. Az energiaigny fgg a nemtol, az letkortl, a testtmegtol, a testsszetteltol, valamint a sporttevkenysg fajtjtl, idotartamtl s intenzitstl.
Az alapanyagcsere genetikailag meghatrozott. Az alapanyagcsere tlagos szlso rtkei 6688-7524 kJ ( 1600-1800 kcal ).
Ehhez kell hozz adni a munkaanyagcsert, ha kivncsiak vagyunk egy ember napi energiaignyre. A munkaanyagcsere a nyugalmi anyagcsern felli tbbletanyagcsert jelenti. Jelentos rsze az izommunkval jr tbblet. Akit rszletes szmolgats rdekel annak ajnlom a Dr. br Gyrgy s Dr. Lindner Kroly szerkesztette "Tpanyagtblzat" cmu knyvet, de megllapthatjuk, hogy a sportolk energiaforgalma 16725 kJ s 29265 kJ kztt ( 4000-7000 kcal ) ingadozik, a sportgtl s a testalkattl fggoen.

Tpanyagok

Fehrjk
A fehrjk olyan makromolekulk, amelyek felptsben aminosavak vesznek rszt. Az letjelensgek legnagyobb mrtkben a fehrjkhez kotodnek. Szerkezetileg a fehrjk 20 klnbzo aminosav kombincilbl plnek fel. A szervezetben a fehrjk nem raktrozdnak ( a vrplazma s a mj raktroz funkcija nem kielgto) ezrt az n. kopsi kvtnak megfelelo fehrjemennyisget folyamatosan ptlni kell. Teht az abszolt fehrjeminimum: testtmegkilogrammonknt 0,5g ( 70 kg testtmeg esetn 35g). Ajnlottabb figyelembe venni az lettani fehrjeminimumot ami 0,8g / testtmkg / nap, s a sportolk fehrjeignye 1g / tskg / nap. Ez egyszerubben azt jelenti, hogy ahny kilogrammot nyomunk a mrlegen, annyi gramm fehrjt kell bevinnnk naponta.

Sznhidrtok
Az ember szmra a legfontosabb s legolcsobb energiaforrs a sznhidrt. Emberben az energiatartalknak csak igen kis hnyada raktrozdik el sznhidrtformjban. Ez kb. 155 g ami az izomban s a mjban rakrrozdik, glikogn formjban. A sznhidrtokat osztlyozhatjukkmiai felptsk alapjn:

-Egyszeru-monoszacharidok (glukz, fruktz)
-Diszacharidok (szacharz, laktz, maltz, szukrz)
-sszetett-poliszacharidok (glikogn, kemnyito, cellulz, pektin)    
 -Oligoszacharidok (hvelyes magokban fordulnak elo, pl. rafinz)

A felszvodott sznhidrtok fo talaktja a mj. Az emberi vzizomzat a legnagyobb cukorfelhasznl.
A bosges cukorfogyaszts tlzott energiabevitelt jelent. A fizikai tevkenysg s az izommunka cskkense miatt a cukor jelentos rsze zsrr alakul, s a zsrszvetben raktrozdik. Izommunka sorn a sznhidrt a legelonysebb felhasznlhat energiaforrs. Sportolknl intenzv edzsmunka esetn a napi energiaigny 60%-t sznhidrtok fedezik. Naponta minimum 500 g sznhidrtot szksges bevinni ahhoz, hogy a raktrak feltltodjenek. Ez 6-11 g /tskg /nap-os rtkbol szmthat.
A glikognkszletek feltltse teht fgg a sznhidrtds trendtol. Azok a sportolk, akik naponta nagy intenzitssal edzenek, glikognraktraik jelentos rszt felhasznljk. A raktrak feltltse a terhels utni egy rban a leghatkonyabb. A javasolt mennyisg 1g /tskg /ra (ez kb. egy bann s kt sportszelet). Nagyobb terhels utn a teljes regenerci 2-4 napot is ignybe vehet.

Zsrok
Az izomszvet nehezebben mozgsthat, de kiadsabb energiaforrsa. A szervezet sznhidrt raktrai limitltak, ugyanakkor a zsrraktrak nagysga korltlan. A zsrszvet az energia dnto tbbsgt triglicerid formjban trolja. A zsrszvetben trolt energiamennyisg kb. 1500 kcal /kg. Ez a mennyisg mintegy 40-50 napig kpes fedezni az energiafelhasznlst. Ebbol kvetkezik, hogy az emberi szervezet olyan jelentos trigliceridrakrrrar rendelkezik, hogy a sporttevkenysg alatt nem szksges a ptlsukrl gondoskodni. A napi optimlis zsrbevitel az sszenergia 25-30%-a.

Vitaminok
A vitaminok az letfolyamatok mukdshez szksges szerves vegyletek. A vitaminok a fbb tpanyagokat, fehrjket, zsrokat, sznhidrtokat nem helyettestik. Egymst sem ptoljt, nem lnkto szerek, kalria- illetve energiartkk nmagukban nincsen. Szablyozzk a szervezet klnbzo anyagcsere folyamatait. Biolgiai hatsukhoz az alapveto tpanyagok s az svnyi anyagokgra is szksg van. A versenysport kvetelmnyei, a vitaminszksgletet mdostjaq, ezrt a "hivatalos" ajnlsoktl eltroen a dzishatrok kitoldhatnak. Az egyes vitaminok arnytalan tladagolsa felborthatja az egyenslyban lvo folyamatokat, ezrt ajnlott a multi- s polivitaminok szedse. Fontos megemlteni, hogy a vitaminok adagolsval a legrtalmatlanabbl elgthetjk ki a sportolk "tabletta" irnti vgyt.

Vzben oldod vitaminok

B1-vitamin (Tiamin)
Szerepe:zsrok felszvdsa, bltnus fenntartsa, szervezet dekarboxilezse
Hinytnet:Beri-beri
Napi szksglet:2-4 mg
Napi szksglet sportolknl:5-9 mg
Elofordulsa:gabona, leszto, hs, tej

B2-vitamin (Riboflavin)
Szerepe:elektrontranszport, sejtanyagcsere, fehrje-szintzis, sejtlgzs
Hinytnet:bor, nylkahrtya s szemtnetek
Napi szksglet:2-3 mg
Napi szksglet sportolknl:3-4 mg
Elofordulsa:leszto, tojs, gabonaflk, hsflk, gymlcsflk

B3-vitamin (Niacin)
Szerepe:ATP szintzis, lasstja a zsrszvet zsrsavkiramlst
Hinytnet:Pellagra betegsg, idegessg, emlkezetgyengls
Napi szksglet:20-30 mg
Napi szksglet sportolknl:30-40 mg
Elofordulsa:mj, sovny hs, tej, tojs, srleszto, fldimogyor

B5- vitamin (Pantotnsav)
Szerepe:anyagcsere,
Hinytnet:idegrendszeri zavarok, nylkahrtya gyullads, vrzkenysg
Napi szksglet:10-15 mg
Napi szksglet sportolknl:15-20 mg
Elofordulsa:hs, bzacsra, korpa,vese,mj, tej

B6-vitamin (Piridoxin)
Szerepe:fehrje anyagcsere, hemoglobinszintzisben szerepet jtszik
Hinytnet:depresszi, zavartsg
Napi szksglet:4-6 mg
Napi szksglet sportolknl: 6-8 mg
Elofordulsa:marha- sertshs, mj, tojs, leszto

Biotin
Szerepe:glukoneogenezis, zsrsavak szintzise
Hinytnet:tvgytalansg, hnyinger, depresszi, borgyullads
Napi szksglet:0,1 mg
Napi szksglet sportolknl: 0,2 mg
Elofordulsa: mj, szardnia, szja, tojssrgja

B12-vitamin(Cianokobalamin)
Szerepe:vrsvrsejtkpzs, nukleinsav szintzin
Hinytnet:vrszegnysg
Napi szksglet:2-6 mcg
Napi szksglet sportolknl:4-8 mcg
Elofordulsa: mj, vese, hs, tojs, tej

Folsav
Szerepe:vrsvrsejtkpzs, a sejtnvekeds specilis anyaga
Hinytnet:vrszegnysg, izom-sejt krosods
Napi szksglet:0,1 mg
Napi szksglet sportolknl: 0,2 mg
Elofordulsa: spent, leszto, mj, vese

C-vitamin (Ascorbinsav)
Szerepe:tmaszt- ktoszvet kpzs, kollagnfehrje szintzis, antioxidns
Hinytnet:ktoszvet krosods, fradkonysg, immunrendszer zavara
Napi szksglet:75 mg
Napi szksglet sportolknl:100-500 mg
Elofordulsa:gymlcsk, zldsgflk Zsrban oldod vitaminok

A-vitamin (Retinol)
Szerepe:legfontosabb hmvdo vitamin, csontanyagcsere, antioxidns
Hinytnet:szrkleti vaksg, mirigykivezeto csvek krosodsa
Napi szksglet:2-4 mg
Napi szksglet sportolknl: 3-6 mg
Elofordulsa: zldsgflk, spent, srga gymlcsk, srgarpa, mj, tej

D-vitamin (Kalciferol)
Szerepe: klcium s foszft felszvds, csontosods
Hinytnet: csontgrblet, csontlgyuls
Napi szksglet:3-7 mcg
Napi szksglet sportolknl: 5-10 mcg
Elofordulsa: csukamjolaj, margarin, tojssrgja, hs

E-vitamin (Tokoferol)
Szerepe: antioxidns, szabad gykk kznbstse
Hinytnet:normlis felszvdsnl nincs hinytnet
Napi szksglet:100-200 NE
Napi szksglet sportolknl:200-400 NE
Elofordulsa:vese, mj, hs, vaj, fozelk

K-vitamin
Szerepe:vralvadsi rendszer fontos vitaminja
Hinytnet:csak epeutak elzrdsa esetn
Napi szksglet:5-15 mg
Napi szksglet sportolknl:10-30 mg
Elofordulsa: joghurt, lucerna, tojssrgja, szjaolaj, halmj-olajok

svnyi anyagok

Makroelemek

Ntrium
Szerepe: a szervezet ozmotikus s savbzis egyenslynak fenntartsa. Az izom s idegmukds fontos kationja.
Hinytnet: normlis tpllkozs esetn nincs
Napi szksglet: 2-3 g
Napi szksglet sportolknl: 10-15 g
Elofordulsa: a konyhasban

Klium
Szerepe: az intracellulris tr kationja, sav-bzis egyensly fenntartsa Hinytnet: normlis tpllkozs esetn nincs
Napi szksglet: 3 g
Napi szksglet sportolknl: 4-6 g
Elofordulsa: mind nvnyi, mind llati eredetu tpllkok tartalmazzk

Klr
Szerepe: sav-bzis egyensly fenntartsa, gyomorssav alkotrsze, ezrt az emsztsben nlklzhetetlen
Hinytnet: normlis tpllkozs esetn nincs
Napi szksglet: 9-15 g
Napi szksglet sportolknl: 15-20 g
Elofordulsa: konyhasban

Klcium
Szerepe: izommukdsben, ingerlkenysgi folyamatokban, vralvadsban, csontosodsban,
Hinytnet: csontveszts
Napi szksglet: 1 g
Napi szksglet sportolknl: 1,5-2 g
Elofordulsa: tejtermkek, bab, bors, kposzta, di

Foszfor
Szerepe: az izom energia forgalmban, az idegszvet-, a fehrje-, a sznhidrt- s a zsranyagcserben van, enzimaktivtor
Hinytnet: tladagolsi veszlye nem ismert, ezrt a napi ajnlott adagok problmamentesen adagolhatjuk
Napi szksglet: 1,5-2 g
Napi szksglet sportolknl: 3,5-4 g
Elofordulsa: tejtermkek, gabonamagvak, bab, bors

Magnzium
Szerepe: az ideg- s izomsejt membrn elektromos potencijnak fenntartsa, befolysolja a fehrjeszintzist
Hinytnet: izomgrcs s izomsrls
Napi szksglet: 350-400 mg
Napi szksglet sportolknl: 400-600 mg
Elofordulsa: szjabab, bann, di, srleszto

Mikroelemek

Cink
Szerepe: enzimalkot, sejtnvekedsben s hormonelvlasztsban segt Hinytnet: immunrendszer gyenglse
Napi szksglet: 5-15 mg
Napi szksglet sportolknl: 15-20 mg
Elofordulsa:

Rz
Szerepe: vrsvrsejt kpzs, sejtlgzs s sejtnvekeds
Napi szksglet: 3-7 mg
Napi szksglet sportolknl: 6-8 mg
Elofordulsa: az tlagos tpllkozs fedezi a szksgletet

Szeln
Szerepe: a szervezet antioxidns rendszerben, immunvdekezsben, a szabadgykk eltvoltsa
Hinytnet: az immunrendszer gyenglse
Napi szksglet: 70-100 mcg

Krm
Szerepe: kzti anyagcsere
Napi szksglet: 2-300 mcg
Elofordulsa: a kiegyenslyozott tpllkozs fedezi

Vas
Szerepe: vrkpzs, a szervezet oxignfelvevo s szllt rendszerben Hinytnet: vrszegnysg
Napi szksglet: 20-30 mg
Elofordulsa: spent, kposzta, friss hs, mj s tojssrgja

Folyadk- s elektrolithztarts

Dehidrci- rehidrci

Az idelis folyadk- s elektrolitptls az edzs s versenyidoszakban elengedhetetlen. A hosszabb ideig tart fizikai terhelst fradtsg kveti, amelynek elsodleges oka,az izzads okozta folyadk s elektrolit vesztesg. (Dehidrci)
A folyadkvesztesget elsosorban a vgzett mozgs intenzitsa s a klso homrsklet hatrozza meg. Jelentos egyni klnbsg addik az egyes sportolk kztt. Az elektrolitok az izzadsggal tvoznak.

Elektrolit
Vertk
Plazma
Intracellulris folyadk
Ntrium
20-80
130-150
10
Klium
4-8
3,2-5,5
150
Klcium
0-1
2,1-2,9
0
Magnzium
kevesebb mint 2
0,7-1,5
15
Klr
20-50
96-110
8
Bikarbont
0-35
23-28
10
Foszft
0,1-0,2
0,7-1,6
65
Szulft
0,1-2
0,3-0,9
10

A tblzat az izzadsg, plazma s az intracellulris folyadk ionsszettelt mutatja (mmol/liter).
A folyadkptls clja a keringo vr mennyisgnek cskkensnek elkerlse s a sznhidrtraktrak feltltse. Az edzs alatt az izzads mrtke 2 liter/ra is lehet.
Az edzo feladata, hogy a sportolban tudatostsk a dehidratci veszlyt s a megfelelo folyadkbevitel fontossgt.
A folyadkptlsnl figyelembe kell venni, hogy a vz nem a legjobb folyadk sem edzs alatt, sem edzs utn. A tiszta vz kevsb jl szvdik fel, mint pl. a higtott sznhidrt s elektrolit tartalm italok. Az ilyen italokban lvo cukor tbbletenergit szolgltathat a szervezet korltozott sznhidrogn raktraihoz.
A ntriummentes italok tlzott fogyasztsa ntriumszint cskkenshez vezet. Amennyiben a vzptls mellett az elektrolitok bevitele nem megfelelo, a folyadk jelentos rsze a vizelettel tvozik. A sznsavas italok ltalban kerlendok.
A sportban hasznlt italok a fentieket figyelembe vve gy vannak sszelltva, hogy optimalizljk az energia s folyadkelltst egyarnt, tartalmazzk az alapveto elektrolitokat is, elosegtve ezltal az edzs utni folyadk, ion s sznhidrt ptlst.

Tpllk-kiegsztok
A sportolk felksztsben szles krben alkalmaznak tpllk-kiegsztoket. A sporttevkenysg sorn keletkezo kros mellkhatsokat ellenslyozni kpesek. Biztostjk a vitamin-elltst, kikszblik az elektrolit-hztarts zavarait s a nemkvnatos lettani vltozsokat. Lervidtik a szervezet regenercijnak idejt, javtjk az tlagosnl nagyobb izommunka energiaszksglett, a szervezet, az izmok oxignelltst. A felsorolt hatsok a tpllk-kiegsztok kombincijval fokozhatk.
A tpllk-kiegsztok csoportjai az albbiak: vitaminok,svnyi anyagok s egyb tpllk-kiegsztok.

Alkalmazsuk szempontjai:
ne tartalmazzon tiltott doppinganyagot,
a ksztmny kmiai sszettele, eredete s kmiai tisztasga ismert legyen,
a hasznlat sorn ne legyen egszsgkrost hatsa,
biztostsa a szervezet optimlis szksglett.

Azonban sok esetben alkalmazsuk felesleges, gy gyakran elofordul bizonyos anyagok tladagolsa, ugyanakkor ms anyagok hinya vltozatlanul fennllhat.

Dibencosid a B12-vitamin aktv formja, amely anabolikus s nvekedsserkento hatssal br.

Gamma Orizanol s Felursav
Az Orizanol az emberben nvekeds-stimull s hormonszekrcis hatssal br.
A Felursav sztere j antioxidns.

Mirigykivonatok
Hozzvetolegesen 21 fle mirigykivonat keverke van forgalomban, pl. a here, az agyalapi mirigy, a csecsemomirigy, a mellkvese, a hasnylmirigy, a petefszek, a prosztata, s a lp kivonata. Hatsukrl meggyozo tudomnyos alapossggal elvgzett vizsglat eddig nem jelent meg.

Koenzim-Q (Q10)
A Koenzim-Q a nvny- s llatvilgban egyarnt megtallhat enzim. Legfontosabb tulajdonsga a reverzibilis oxidcis-redukcis folyamatokban val rszvtel. Jelentos szerepe van a lgzsi lncban, az ATP- kpzsben. Antioxidns hatst az utbbi vekben igazoltk s vdi a szervezetet a szabad gykktol. Ajnlott napi adag: 10-100 mg.

Kreatinmonohidrt
Az izomsszehzdshoz szksges ATP a gyors izomtevkenysg energetikai alapja. Nagy erokifejts alkalmval az ATP regenerlshoz szksges foszft a kreatinfoszftbl szrmazik. A kreatinfoszft-raktr nagy intenzts munkavgzskor gyorsan kirl. A szervezet kreatintartalka szjon t trtno bevitellel fokozhat. 5 g alkalmazsa a vrplazma 50-100 mmol/liter kreatinszintjt 500 mmol/literre emeli. Ez a mennyisg biztostja a kreatinfoszft reszintzist s 5 percen bell a kreatinfoszft-szint helyrell. Egyesek szerint a kreatin-felvtel E-vitaminnal s L-karnitinnel kombinlva tovbb fokozhat. Tlfogyasztsa esetn izomgrcsk (pl.rekeszizomgrcs) s veseproblmk jelentkezhetnek. Ajnlott napi adag: 5-20 g.

L-karnitin
Az llati eredetu tpanyagok tartalmazzk, hatsa vitaminszeru, az L-karnitin a mjat szintetizlja. Jelentos szerepet jtszik az energiaszolgltatsban, foleg a zsrsavak lebontsban. Ajnlott napi adag: 250 mg.

Regenerci s pihens.

Nem lehet elgszer hangslyozni azt a tnyt, hogy a hatalmas mennyisgu s jl sszelltott edzsprogram mit sem r akkor, ha nem biztostjuk a szervezet regenercijhoz szksges pihenoidot. Az edzsek (ingerek) hatsra kialakul alkalmazkodsi folyamatok, (pl: izomgyarapods) alapvetoen a pihenoidoszakokban zajlanak. A pihensnek kt alapveto tpusa lehetsges: aktv s passzv pihens. Mindkettore szksg van a szervezet tkletes regenercijhoz. Csak a jl kipihent test, izomzat tud a megfelelo edzs hatsra optimlis alkalmazkodsi reakcival vlaszolni.
A passzv pihens alatt elsosorban az alvst rtjk, de az olvasssal, zenehallgatssal egybekttt "heverszst" is ide sorolhatjuk.
Az emberek alvsignye meglehetosen nagy klnbsgeket mutat. A nehz fizikai munkt vgzok tlagosan 8-10 ra alvst ignyelnek. Igazn csak az jszakai alvst nevezhetjk teljes rtku alvsnak, a dlutni, nappali alvs nem helyettestheti, csak kiegsztheti az jszakait.
Lehetosg szerint trekedni kell arra, hogy az alvs mindig ugyanabban az idointervallumban trtnjk. A rendszeressg nemcsak az edzsben, de a pihensben is dnto fontossggal br. Az sem mindegy, hogy hol alszunk. Azok, akik sokat utaznak s gyakran knyszerlnek vltoztatni az jszakai szllsukat kevsb szmthatnak pihenteto alvsra. Az jszakai nyugalom elengedhetetlen kvetelmnye, hogy elalvs eltt 2 rval mr lehetoleg ne tpllkozzunk.
A dlutni alvs jtkony hatsa csak akkor vrhat, ha azt rendszeressggel megtehetjk.
A regenercis folyamatot aktv pihenssel is serkenthetjk.
Ennek lnyege, hogy a teljes fizikai inaktivits helyett a rendszeresen vgzett erosto gyakorlatoktl gykeresen eltro mozgst vgznk, akr a pihenoidonk egy rszben, akr egy-egy edzst helyettestnk.
A pihensi folyamatot meg tudjuk gyorstani a termszet klnbzo eroinek felhasznlsval s egyb manipulcikkal is. Ilyenek: a hohats (szauna), gozfrdo, sktzuhany, a vz (klnbzo frdok), lgfrdok, napfrdok (szolrium, napozs) s a masszzs is.
A gozfrdoben a homrsklet 35-40 oC, a pratartalom pedig igen magas. A verejtkezs a magas pratartalom miatt neheztett. Idotartama kb. 15-20 perc, ezt huvs frdo kveti.
A szaunban szraz s igen magas homrskletu levego van (80-100oC). A verejtkezs nagyfok.
Az izzadsggal s s a verejtkben kivlasztd salakanyagok is tvoznak. Mindkt mdszer egyben rtornt is jelent. Tilos a hasznlatuk lzzal, hoemelkedssel jr betegsgekben s akut srlsek esetn. (Pl.: izomhzds)
Csak tkletesen egszsgeseknek javasolhat.
A gozfrdo s a szaunzs csak rendszeresen alkalmazva hatsos, ritkn alkalmazva inkbb elfrasztja a sportolt ahelyett, hogy felfrissten.
A rendszeresen s sszel alkalmazott szaunzsnak jelentos szerepe van az egszsg megorzsben. J hats rheto el az n. sktzuhannyal is. A vltakoz hideg (5-10oC) s meleg vz (35-38oC), ho s mechanikai ingert egyarnt jelent a bor s az izomzat szmra.
A vzben tartzkods (gygyfrdok), a vzben val mozgs (szs) s a vz alatti masszzs egyarnt kedvezo, regenercit serkento, a kisebb srlsek szmra pedig gygyt hats lehet.
Lgfrdo alatt valjban a friss levegon val tartzkodst, stt rtjk. Annl hatkonyabb a pihenst serkento hatsa, minl nagyobb a bor s a levego kztti homrsklet klnbsg (hideg hats). A lgfrdot clszeru mozgssal egybektni.
A szolriumozskor s napozskor az ultraibolya sugrzs jtkony hatsait igyeksznk kihasznlni. D vitamin kpzssel, kisebb pattansok kezelsre alkalmas mdszer. Kerlni kell a dli rkban val napozst. Az zonrteg elvkonyodsval megnvekedett kros sugrhats miatt a napi fl-egy ra napfrdo boven elegendo.
Bizonyos, gyakran hasznlt gygyszereknek fotoszenzibilizl hatsa van (fnyre rzkenny teszi a bort).
Az lsportban ma mr szinte nlklzhetetlen masszzs szerepel a regenerciban.
Az eddig lertakhoz hasonlan jtkony hatst csak rendszeres alkalmazsa esetn fejti ki. Kivlan alkalmas az izomzat s bor vrkeringsnek fokozsra, ezzel az ott felszaporodott bomlstermkek (pl. tejsav) eltvoltsnak serkentsre, a merev, kttt tnusos izomzat javtsra, fjdalmas izomcsomk eloszlatsra s a nyirokkerings javtsra.
A masszzst hasznos szaunzs vagy gozfrdozs utn alkalmazni.
Tilos azonban friss srlseket masszzzsal kezelni. A srlsek legfontosabb terpija a nyugalomba helyezs.

 
Animci
 
Szavazs
Melyik a kedvenc snowboard mrkd?

Palmer
Ride
Burton
Salamon
Hammer
F2
K2
Nitro
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Snowboard Linkek
 
Friss
 
Webkamerk
 
bOARDERTECH THROWDOWN
 
Plyk
 
Szavazs3
Szavazs3
Szerinted ki a vilg legjobb snowboardosa ?

Shaun White
Stuart Whitehead
Mathieu Crepel
Johno Verity
James Thorne
Dan Wakeham
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!