SnbSnowBoard
SnbSnowBoard
!!DV!!
 
•Snowboard men•
 
Elmlet
 
Riderek kpei
 
A Ht Kpe
 
Szavazs2
Melyik a kedvenc snowboardozsi stlusod, kategrid ?

Freestyle / Jump
Freeride / Backcountry
Freecarve / Alpine / Race
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Te Vagy a
Induls: 2006-03-03
 
Oktats

Bemelegts
A kezdoktol a haladkig nagyon fontos a bemelegts, mert ez teszi a sortolt kpess a magas szintu teljestmnyre. A hideg elgmberedett izmok sokkal merevebbek s ezzel megno a srlsveszly. Az izom bemelegtsnl figyeljnk arra, hogy tmozgassuk s, hogy a homrsklete is felemelkedjen. Az egyik nem ptolhatja a msikat! Reggel rdemes bemelegteni addig, amg a vastag ruhzat nem akadjozza az izleteket a szabad mozgsban s kzvetlenl a sportols megkezdse eltt is rdemes mgegyszer tmozgatni az izleteket s az izmokat. A bemelegts msik fontos jelentosge, hogy az alacsony szintu izomkoordincit megsznteti s "bejratja" az idegplykat.

Felszerels ellenorzse
Az utazs megkezdse eltt alaposabban nzzk vagy nzessk t a felszerelsnket. Ekkor ellenorizzk: a deszka srlsmentessgt, a ktsek psgt, a csavarokat, csattokat, pntokat, a cipo csuklszerkezett s csattjait. Emellett minden reggel a csszs eltt is fussunk vgig a felszerelsnk ellenorzsn. Ismerjk a szocrel zomnctblt: ?SRLT SZERSZM BALESETET OKOZHAT?.

A megfelelo sportfelszerels
A krds rgtn felmerl milyen felszerelst vegyek. A tancsom nem sznobsgra, hanem nhny v tapasztalatra alapul. A felszerels mg kezdoknl is rje el a kzepes vagy j minosget. A msik vglet sem j, ha valakinek sok pnze van s megveszi a versenyzoknek ajnlott modelleket. Ezeknek az embereknek csak azt az egyszeru hasonlatot tudnm hozni, hogy auttvezetni sem ferrrin kell megtanulni. Taht vegynk kezdoknek val j minosgu felszerelst. Persze ha valaki nem teheti meg anyagilag akkor se tntorodjon el ettol a szp sporttl, mert mi is zsdi deszkkon tanultunk tz vvel ezeltt, de sok bosszsgtl mentheti meg magt, ha szerez egy j felszerelst. A msik lehetosg a brls. Ma mr magyarorszgon sok klcsnzo mukdik. rdeklodjnk krbe a lehetosgekrol s az rakrl. A boltokban gyakran a szakemberek segtsgt is krhetjk.

A terep kivlasztsa
Minden tudsszintre igaz, hogy a megfelelo terepen hamarabb tanulhatuk, kisebb a kudarclmny s jobban elkerlhetjk a srlseket. Teht a kezdoknl a plynak szinte alig legyen lejtse, legyen ellenlejto, azaz kifut, szles legyen s kevesen akadlyozzanak minket. Aki mr kzphaladbb szinten van az kerlje a bucks, jeges, meredek s zsfoltabb rszeket. A haladk is csak tudsuknak megfelelo rszeket snowboardozzanak be, ha bizonytalanok az adott szakaszban akkor inkbb kerljk el. Csak a btorsgunk fitoktatsbl flsleges az egszsgnket kockztatni.

Fradt sportol
Ha fradtnak rezzk magunkat, akkor lljunk meg pihenni s csak utnna induljunk tovbb. A fradtsggal cskken a koncentrci kpessg, az izmok is srlkenyebbek, no a reakciido s knnyen rossz dntseket hozhatunk. Fradtan ne prbljunk mr j dolgokat megtanulni, inkbb hagyjuk a kvetkezo alkalomra. Itt trnk ki arra a sajtos magyar jelensgre, hogy gyakran tobb mint 500 Km vezetse utn fradtan elgmberedetten rkeznk a plyra. Ha lehetosgnk van akkor inkbb sznjuk r a pnzt s az idot, hogy elozo este utazzunk, vagy ha erre nincsen lehetosgnk akkor knnyu, rvid, tmozgat napot tervezznk s jl melegtsnk be.

Idojrs s ltzk
Egyik tanrom kedvelt mondsa, hogy "Nincs rossz idojrs, csak rossz ltzk". s mennyire igaza is van. Az ltzkdsnl figyeljnk a rteges ltzkdsre aminek nagy elonye, hogy knnyen igazthatjuk az ltzknk melegsgt az idojrs vltozsaihoz. A belso rtegek feladata, hogy a komfortrzetet biztostsk, hogy elvezessk az esetleges izzedtsgot a testtol s, hogy knnyen tisztthat fehrnemk is legyenek egyben. A kzpso rteg clja, hogy meleg leyen. Mivel a levego nagyon j hoszigetelo ezrt ezek a rtegek lazn szott anyagokbl llnak s ezrt is vastagok. A klso rteg clja, hogy a vztol, htl s a szltol megvdjenek, de ugyanakkor a test ltal termelt prt a szabadba engedjk. Erre ma mr nagyon sokfle egyirnyban llegzo anyagot fejlesztettek ki. A ruhzat ne akadjozza a mozgsk, a lgzst s a vrkeringst. A fzs sokszor a vgtagokbl indul, ezrk klns figyelmet fordtsunk a j krsztyure s cipore.

Lpsrol lpsre

Hogyan lljunk a deszkn?
Az elso krds. Hogyan lljunk a deszkn? Bal lb ell(regular), avagy jobb lb ell(goofy)? A vlaszom ahogy elsore termszetesebb(vagy msodikra vagy harmadikra).gy llj a deszkn ahogy kilpsz, ha htulrl meglknek hirtelen( az lesz az ell lvo lbad). Vagy ahogyan grdeszkzol, wakeboardozol, vagy a jgen csszol. Azonban lehet, hogy csak az elso nap vgn fogod biztosan tudni a vlaszt.

Becsatols
A megfelelo plyaszakasz az elso csatolsokhoz, egy teljesen egyenes sk terlet, ami jl belthat, s ahol senkit se zavarunk haladsa kzben. Legeloszr tiszttsuk meg a ktst s a cipot a htl. Ha ez elmarad s a kts valamint a cipo kztt h marad, az pillanatnyi bosszsgtl kezdve (nem tudunk becsatolni), a komoly balesetveszlyig is terjedhet. A beeroszakolt havas cipo a ktsben nem biztonsgos. Ha gy pattintjuk r a ktst, az terhels hatsra knnyen ledobhatja magrl a cipot. Fl lbon snowboardozni nagyon nehz, foleg lendletes halads kzben, azonkvl nagyon knnyu megsrlni egy ilyen helyzetben. Miutn tiszta a ciponk s a ktsnk, rgztsk az elol lvo lbunkra az elmaradhatatlan szkevnypntot. Enlkl lelkiismeretes snowboardos el se indul, azonkvl minden plyn szigoran ktelezo. Sk terepen nem szksges, de ksobb meredek plyn rdemes a deszknak egy (gyat) egyenes helyet kialaktani. gy knnyebb lesz rllni, brmilyenek is a viszonyok. Ha a deszka mr nem csszhat el, helyezzk az elol lvo lbunkat a megfelelo ktsbe. Elol csatos, kemny ktsnl nyomjuk a sarkunkat a kts hts rgzto rszbe, majd pattintsuk a cipo orrra a kts elso rszt. A htul lvo lbnl ugyanaz a helyzet s a sorrend is. Ellenorizzk, hogy feszesen fogja-e a kts a cipot. A feszessg nem azt jelenti, hogy segtsget kell krnnk a becsatolshoz, hanem hogy a cipo ne mozduljon el a ktsben. Ksobb, komolyabb plykon prbljuk eloszr a deszka alatt llva, szemben a heggyel a ktsbe lpni, gy a felemelkeds is knnyebb. Bizonytalan egyenslyi helyzetben, a htul lvo lbat betmasztjuk a vlgyl al, mikzben az elol lvo lbbal a ktsbe lpnk. Ha mr a msodik lbat tesszk a ktsbe, legyen a testslyunk az elol lvo lbon, a deszka fltt mikzben az ujjainkon tmaszkodunk. Vannak, akiknek a "sarokl" becsatols knnyebb (szemben a vlggyel) elsore, de nekik a felemelkedssel sokkal tbb gondjuk lesz.

Esstecnika
Minden ktsget kizran biztosak lehetnk abban, hogy a snowboard esstechnika tkletesen thidalja a biztonsgi (kiolds) skts hinyt. Fggetlenl a testhelyzettol minden essnl laza tnusban tartott vgtagokkal landoljunk a hba s keressk meg a kt testfl "cssz fellett". Ktflekppen rkezhetnk a hba: hanyatt vagy hassal (sarokl vagy lbujjl). Lbujjl (hassal) essnl hasznljuk a combokat, mellkast s alkarokat, mint csszfelletet. A fejet minden helyzetben fenntartva nyitott szemmel kvessk a kellemetlen esemny lefolyst. Sorrend a hba rkezsnl: alkar (ne tomptsuk csuklval), has, mellkas, combok. Sarokl (hanyadt) essnl trdeinket a felso testhez kzeltve, feneknkn s htunkon csszunk, kzben a kt kar fkez s egyenslyoz. Sorrend a hba rkezsnl: fenk, ht, alkar. Folyamatos berkezsre trekedjnk! Az esstechnikkat eloszr deszka nlkl gyakoroljuk, sk terepen, majd ksobb deszkval a lbunkon (lesben) tanuljuk meg a technikt. A deszka helyzete az essnl A deszkt minden essnl ki kell emelni a hbl. Trekedjnk arra, hogy minden helyzetbol a deszkt magunk all, az ess irnybl eltvoltsuk. Knnyen belthat a mindenkori helyes tarts: a fejet felemelve tartjuk, a kz vdi a fejet s irnytja a csszst. Ha vgig irnytjuk mozgsunkat az ess s csszs kzben, srls nlkl, gyorsan fel tudunk kelni a hbl. Elofordul hibk A deszka le, ha csak egy pillanatra is ler a hba, a deszka abban a pillanatban megll s a snowboardos teljes slyval s sebessgvel tkzik a sajt deszkjval. Fenken csszsnl a hba ro l eredmnye egyfajta pattog mozgs: a deszkt a rszakad sly a hbl kinyomja, majd az l jbl beleszalad a hba, ezutn a deszka jbl rossz helyen lesz, s ez addig folytatdik, amg a deszka s fjs spcsont tulajdonosa meg nem llnak. Hason csszsnl ha a deszka alattunk helyezkedik el, a tanul brmilyen okbl leengedi a deszka lt a hba, azonnal egy bukfenc tani lehetnk, ahol a tompt fellet ltalban a fej.

Deszkhoz szoktats
Helyszn: egyenes, kezelt plya. Ez az elso igazi lmny a havon. Ne siessk el egyik gyakorlatot sem, hamar megtrl a trelmes gyakorls. 1.Egyenslyozs becsatolt lbakkal: Doljnk elore-htra, jobbra-balra. Prbljuk megrezni a mozgsi s egyenslyi hatrokat. Kvetkezo lps: a deszkn becsatolt lbakkal guggoljunk le, majd emelkedjnk fel tbbszr. Lassan mozogjunk, ellenorizzk az egyenslyunkat. 2.Kanyarod-kapaszkod lpsek: Az elol lvo lb van becsatolva, a htul lvo szabad Kanyarod lpsek Forgassuk a deszkt a szabad lb krl krbe. Tmaszkodjunk a szabad lbra, a becsatolt lb vezesse a mozgst, kiss hajltott trddel gyakoroljuk mindkt irnyba a mozgst. Kapaszkod lpsek A deszkt magunk utn emelve, hegylt a hba nyomva haladjunk felfel egy enyhe emelkedon. Nagyon fontos, hogy a deszka hossztengelye meroleges legyen az essvonalra. Kiemelt jelentosgu az lezo mozdulat: emeljk a sarjunkat s a cipo orrval (lbujjl) a deszkt megbillentve lkjk el magunkat. 3.Becsatolt lbakkal sk terleten: Mindkt irnyban prbljuk a deszkt felugorva elfordtani. (Bemelegts vgn is j gyakorlat.) 4.Stl lpsek s korcsolyzs (rollerozs) sk terepen: Az elol lvo lb be van csatolva, a htul lvo szabad. A htul lvo szabad lbbal az elso kts mell lpnk s eltoljuk magunkat. Sikls kzben a htul lvo lb vagy a levegoben egyenslyoz, vagy a hts kts el lpve segt az egyensly megorzsben. Az ellks pillanatban a testsly a deszka fltt, az elol lvo lbon van. Ebben a gyakorlatban trekedjnk arra, hogy a deszkt a ktsen keresztl mozgatjuk. Ennek a megrzse igen fontos. Ha sikls kzben az elol lvo lbat elforgatjuk a ktsszgbol, ennek az az eredmnye, hogy megvltoztatjuk a sikls irnyt. Az egsz gyakorlat hasonlt a grdeszka hajtshoz, vagy a rollerozshoz. Elofordul hibk A merev, nyjtott trdek minden esetben az egyensly elvesztst eredmnyezik. A korcsolyzsnl, az ellks pillanatban a testsly nem a deszka fltt van, s a deszka nem elore csszik, hanem oldalra kiszalad. Hogyan kzlekedjnk a snowboarddal? Kt j megolds ltezik. Elso amikor az egyik kezeddel fogod, s a ktsek a test fel nznek a csponk egyik oldaln. Ha mr nagyon hzza a keznket a sly, a szkevny pntot rcsatolhatjuk a hts ktsre, s gy mris egy vllra akaszthat snowboardot kaptunk. Ha a biztonsg az elso nlunk, akkor mindig csavarjuk a szkevny pntot a csuklnk kr. A msodik mdszernl a deszka a htunk mg kerl, gy hogy a feneknknl htranylva fogjuk az als lt mikzben a szkevny pntot a csuklnk kr tekerjk. Soha ne kt kzzel dobjuk el a deszkt, mert ha az egyszer elszabadul, arra rgondolni is rossz.

Alaptarts
Alaptartsnak hvjuk, azt a helyzetet, amit a snowboardos minden mozgs elott (pl. indulsi helyzet) s utn felvesz. Ez a kiindul s egyben a vgpont is a mozgsok kivitelezsben. Egsz testnk helyzett a ktsszg hatrozza meg, ehhez alkalmazkodik a trd, a cspo, s a vll tarts is (egsz test).A trdek enyhn hajltva vannak, knyelmesen, torzi nlkl llnak. A cspo, a vllak vonala (a fejtarts is) is ennek megfeleloen, csavarods nlkl nz a lbaink ltal meghatrozott irnyba.Karjainkat mellmagassgban magunk elott tartjuk (egyensly). Tekintetnket elore szegezzk, ne a lbainkat nzzk mereven!

Alaptartsba kerls lsbol
Ha be vagyunk csatolva s gynyrkdnk a vlgyben, de mr csszni is szeretnnk, a kvetkezo a teendoink: Hzzuk minl kzelebb a feneknkhz a deszkt, tmasszuk meg a hegylt (sarokl) a hban. Ha lehetosgnkhz kpest a slypontunk legkzelebb van a deszkhoz, kt kzen tmaszkodva nyomjuk a csponket a deszka fl, azutn htul lvo keznket az elol lvo kz irnyba lendtjk, mikzben az elol lvo keznk ujjaival fellkjk magunkat. A msik mdszer az lsbol val felemelkedsre, szinte ugyanaz, mint az elozo, csak itt az elore lendlo htul lvo kz helyett a keznk a deszknk vlgyln kapaszkodva segt felemelkedsben.Msik kz pedig a deszka fl tol bennnket. A trdelsbol trtno fellls sokkal knnyebben kivitelezheto.Becsatolt lbainkat kinyjtjuk, kzben az ujjainkkal a hban tmaszkodva, fellkjk magunkat indulsi pozciba. Hiba szeretnnk felkelni trdelsbol, ha lve helyezkednk el, illetve fordtva. Mi ilyenkor a teendo? Felhzott trdekkel, deszka vgt a hba vgva prbljuk tfordtani a deszkt egy gyors mozdulattal. A htul lvo lb oldalnl kzzel tmaszkodunk, a msik kzzel lendtnk, a cspo pedig gyors csavarssal segt neknk. Elofordul hibk Tapasztalat nlkl lsbol, ha fel akarunk emelkedni, kzeltennk kell a deszkt s a cspot. Ebben a pozciban a kezdok a deszkt lapra engedik, ami viszont kicsszik alluk, s gy telnek el hossz percek szenvedssel. A trdelsbol felkelsnl a trdek nyjtottak, gy a felkels pillanatban t lehet billenni a vlgylre (sarokl).

Cssztats (rollozs)
A deszka hegyln val cssztatsa alaptartsban oly mdon, hogy a deszka hossztengelye meroleges legyen a plya essvonalra.A lejto elso igazi kihvsa vr rnk. Nem kis feladat, de megri, mert ha mr ismerjk a cssztatst, akkor mr nincs olyan kijellt plya, ahol ne tudnnk leevicklni. Mint majdnem mindent a snowboardban, ezt is ktfle mdon vgezhetjk, lbujjlen vagy saroklen. A trdelsbol indul lbujjl cssztatst javaslom indulsknt. Knnyebb a felkels, s ha elvesztjk egyenslyunkat, csak trdre huppanunk, gy az esst a karokkal mg tomptani is tudjuk. Cssztats lbujjlen Vgjuk a lbujjlt (hegyl) erosen a hba, majd lljunk fel alaptarts helyzetbe. Trdek enyhn hajltva, a kezek a test elott segtenek az egyenslyozsban. Ne a deszkt nzzk! A fej egyenesen felfel a hegy fel fordul. Elotte azonban bizonyosodjunk meg, hogy alattunk a plya res. A testsly a kt lbon egyenletesen van elosztva, a slypont vetlete pontosan lbaink kztt, a deszka kzepn helyezkedik el. A cssztats indtsnl a deszkt a trd enyhe fesztsvel lefel billentjk, ezltal a deszka megindul az essvonal irnyba. A deszka billentsnl a legfontosabb a mrtk s a fokozatossg. A cssztats magas iskolja az, amikor a snowboardos gy tudja irnytani a deszkt, hogy az lland sebessggel, folyamatosan csszik az essvonalba. Ehhez meg kell tallni azt a plyhoz kpest megfelelo szgllst, ami se tbb, se kevesebb, s ppen megfelel a folyamatossghoz. A sarokl cssztatsnl ugyanezek a szempontok, csak itt fokozottan figyeljnk a trd hajltsra s nyjtsra. Ha a plya tl egyenes, nehezen megy a felkels, keressnk egy kiss meredekebb rszt, ahol a felkels nem okoz gondot. Egyenesen elore nznk, a mellkas s a cspo elott karokkal segtnk az egyenslyozsban, a trd enyhn hajltott. Indulhat a cssztats!

Egyenes sikls
Ehhez a gyakorlathoz keressnk egy kis meredeksg s hossz kifutval rendelkezo plyarszt. A sikls megkezdsnl az oktat tartsa a tantvnyt, hogy amg nem kszlt el addig ne induljon el. A deszkt lltsuk essvonalba s vegyk fel az alaptartst. A sikls kzben egyenslyozzunk s vrjuk meg amg az ellenlejton lefkezodnk.

Falevl
A falevl nem ms mint az elbb megtanult rollozs terhelsvltsos vltozata. A gyakorlat elejn a deszka az essvonalra meroleges legyen s lljunk alaptartsban. Most helyezzk t a testslyunk egy rszt az ell lvo lbbra, amire a deszka orra megindul a vlgy fel. Ekkor mr a rzstsikls alapjaival ismerkednk meg. Mielott tlsgosan is begyorsulna a deszka, helyezzk a testslyunkat a htul lvo lbra s gy a deszka eloszr visszall az essvonalra meroleges helyzetbe, majd a deszka hts rsz indul meg a vlgy fel. Most ismt terheljnk az ell lv lbra??. s gy tobbb.

Girland (karcsonyfa)
A sz jelentse: karcsonyfa virgfzr dsz. A virgfzr formja hasonl a kvetkezo gyakorlat hban hagyott nyomval. Girland kanyarok: cssztatott fordulk sorozata, egy irnyba. A girland gyakorlsa tkletes elokszto feladat az elso kanyarok vgrehajtshoz. Itt vagyunk jbl a plya tetejn. Billentsk a deszkt az essvonal fel az ell lvo lb terhelsvel s kezdjk el a megtanult rzstsiklst. Amikor elg sebessgnk van, elkezdhetjk az elso lbujj girlandkanyart. Teht rzstsiklsbl a hegy fel kanyarodunk. Kiss sllyesztve a slypontunkat indtjuk a fordult, testtel a hegy fel fordulunk, s enyhn hajltott trddel, finoman a htul lvo lbat lenyomjuk a vlgy fel. Az eredmny, a deszka a hegy fel fordul. Mielott teljesen elvesztjk a lendletet, jbl a vlgy fel fordulunk s a testslyt az elol lvo lbra helyezzk, amg csak a deszka el nem indul az essvonal fel. Gyakoroljuk a plya szlessgtol fggoen minl tbbszr a gyakorlatot (sose engedjk a deszknk vgt megindulni az essvonalba, a kanyar vgn). Szem elott tartva: essvonal-rzsutsikls-kanyar-essvonal-rzsutsikls-kanyar sorrendet. A girland kanyarok elsajttsa tkletes alapot ad a snowboard fordulk megtanulshoz.

Tehermentestsek
A tehermantests fontos eleme a forduloknak. A tehermentests sorn cskkentjk a deszkra nehezedo testslyt s ebben az idointervallumban a deszknak az essvonallal prhuzamos helyzetbe kell kerlnie. Ahhoz, hogy knnyebben megrtsk, hogy mi is a tehermensests a szobamrleget hvjuk segtsgl. Gondoljunk bele, ha lbunkal rugzunk a mrlegen akkor a mutat ninden pillanatban mst mutat. Van amikor tbbet a sajt slyunknl s van amikor kevesebbet. Magastehermentests A magas tehermentestsnl gondoljunk arra, hogy ha guggolsbol felegyenesedst vgznk a mrlegen, akkor a felso holpontra rve a mrleg nyelve kevesebbet fog mutatni, mint a testslyunk. Ha ez a felemelkeds eroteljesebb s felugrunk, akkor egy pillanatig a slyunk nulla lesz. Na ezt a pillanatot kell kihasznlni a fordulo megkezdshez. A Magas tehermentests menete: -rzstsikls -testsly sllyeszts -testsly emelse s a deszka essvonalba forgatsa -kikormnyzs -rzstsikls Mly tehermentests Gondoljunk bele, ha hirtelen leguggolunk, akkor a mrleg egy pillanatka kevesebbet fog mutatni, mint a testslyunk. Ha a trdhajlts gyors, akkor mg egy paprlapot is ki tudnak rntani a talpunk all. Teht egy pillanatra a slyunk nulla. Ezt alatt kell a fordult megkezdeni. A mly tehermentests menete: -rzstsikls -testsly kiemelse -testsly sllyesztse s a deszka essvonalba forgatsa -kikormnyzs -rzstsikls

Snowboard fordulk
A fordulk megtanulsval megnylik az t a havasok birodalmba, s megnylik az egyenes t az sszes snowboard technika tkletes elsajttshoz. Ha valaki biztosan tud fordulni, akr csak alapszinten, annak csak a befektetett idejn s szorgalmn mlik, milyen hamar jut el az igazn j snowboardosok tborhoz. Aki az alapszintet tudatosan, jl csinlja, az ismeri az sszes elemt, igazsgt, trvnyt a snowboard mozgsnak. Ezrt nagyon fontos, hogy tkletesen tisztba legynk a kanyarods sszes fzisval. sszekttt cssztatott fordulk A girland gyakorlsa utn a fordult mr tudjuk, bennnk van. Gondoljunk arra, hogy csak a kt fajta (sarok s lbujj) girlandot kell sszektni. Azrt hvjuk cssztatottnak ezt a fordult, mert itt a deszkt a lapjn keresztl cssztatjuk a msik oldalra s az lnek igazn nincs irnyt szerepe a fordulban. Rzsutsiklsbl a testslyt az elol lvo lbra helyezzk, hogy a deszka meginduljon az essvonal fel. Ekkor a tehermentestssel (kezdetben a magas ajnlott) kzvetlenl az essvonal tlpse elott tnyomjuk, dntjk a deszkt az ellenkezo oldalra a lapjn keresztl. Ebben a fzisban a trd, a cspo, a vll mindig a leendo haladsi irnyba hzza a deszkt, a testsly marad az elol lvo lbon, a htul lvo lb finom nyomsval vlgy fel segtjk a deszka kikormnyzst. Az essvonalbl val kikormnyzsnl a testsly kiss htrbb kerl, de csak addig, amg a deszka jbl a rzsutsikls helyzetbe kerl. Ezutn megint az elol lvo lbra terhelnk. jbl sebessget nyerve elindulunk rzstsiklsban a vlgy fel. Majd ismt a tehermentests jn, kzvetlenl az essvonal elott "oldalt" vltunk, testtel jbl a hegy fel fordulunk, lbainkkal a deszkt a hegy fel kormnyozzuk. Most, hogy elvgeztk az elso sszekttt cssztatott fordulkat, mr nincs meglls. Hasznos aprsgok 1.Mindig arra nzznk s testtel, amerre fordulni akarunk. 2.A testsly maradjon mindi a deszka fltt. 3.Az essvonal elotti kzvetlen lvlts s kikormnyzs a garancia arra, hogy nem fogunk tlzottan felgyorsulni s ijedtnkben elesni az essvonal elrsnek izgalmas szakaszban. 4.Sarokl kanyart vgezzk eloszr (knnyebb eloszr kivitelezni) 5. Ha jl vlasztottuk meg a terepet, teht nem tl meredek, akkor ne ijedjnk meg ha a deszka nehezen kerl az essvonalba. A vll erteljesebb forgatsval ezt gyorsthatjuk. Semi esetre se vgezznk ellenrotlst (ne rntsuk t a deszkt) 6. A tehermentestst kezdetben inkbb tlozzuk el annyira, hogy a deszka elemelkedjen a talajtl. Sebessg szablyozsa Rengetegszer elofordul kezdo deszksoknl, akik tudnak fordulni, hogy menetkzben annyira felgyorsulnak, hogy knytelenek "elesni", vagy jobbik esetben ggyel-bajjal megllni, mert nem tudjk sebessgket kezelni. Ha a folyamatos kanyarods kzben deszknk felgyorsul, az csak azrt lehetsges, mert tbb idot tltnk az essvonalban a szksgesnl s nem fejezzk be a kanyart teljesen. Az egyetlen megolds az, hogy a hegy fel visszafordulunk a rzsutsikls szakaszba (nem hagyjuk a deszkt kitrni), s csak innen engedjk tjra az j fordulba deszknkat. Az eredmny megnyugatat s folyamatos halads lesz. Egyenletes sebessgnl a technikai vgrehajts is tbb figyelmet lehet sznni. len vezetett fordul (carving) Ennl a fordulnl vgre arra hasznlhatjuk alpin lapunkat, amire igazn terveztk. Idig nem tudtuk, mire j a deszka kemnysge, hdja s letformja, ideje kiprblnunk, mit tud a deszknk. Akinek puha deszkja van az se bsuljon, mert brmilyen felszerelssel meg lehet csinlni, az len vezetett kanyarokat. A cssztatott fordulktl annyi a klnbsg, hogy itt a fordul vnek a nyomt a hban vgig a deszka le karcolja a hba s az lvltsok nyomt, szinte ltni se lehet a hban. Helyes lhasznlattal az lensiklsnl s a girlandnl is a csszs elkerlheto, s gynyru, vkony (l) nyomokat lthatunk, ha alulrl visszanzznk a rzsutsiklsunkra s girland kanyarjainkra. A dolog tnyleg egyszeru! Rzsutsiklsnl hajltsuk sokkal jobban a trdeinket, nyerjnk megfelelo sebessget, billentsk a deszkt igazn hegy fel, hogy az l szinte belevgjon a hba. Rvid gyakorls utn trjnk t a girlandra. Kezdjk el a gyakorlatot ugyangy, mint ahogy mr tudtuk, ejtsk a deszkt az essvonal fel, az elol lvo lbat terhelve. Az eltrs az, hogy itt sokkal korbban billentjk a deszkt t a msik lre, arra az lre, amit jl megterhelnk a testnkkel. Az len vezetett fordulnl egy dolgot kell igazn megreznnk. Tudjuk a deszkbl kihajltani, magt a kanyar vt! Trdeink aktv munkjval a deszkt igazn az lre tesszk, s meghajltjuk, az szinte magtl fordul vissza a hegy fel. Ezen kvl sokkal tbb lendletre van szksgnk, amit agresszvabb sllyedssel s emelkedssel kontrolllunk. Ha a deszknk tnyleg az ln fut a hba, ltni s rezni fogjuk. A hban hagyott nyomok gynyru, vkony "S" alakak. Hasznos aprsgok (II.) -Gyakorls elejn, minl hosszabb s nagyobb vekre trekedjnk, ksobb ttrhetnk a rvid vekre, gyors lvltsokkal. -Hajltsuk a trdeinket. Minnl jobban. -Tkletes vgrehajtsnl a testsly pontosan s mindig az aktulis hegylen van. Sose fog a deszka kicsszni allunk, ha az len ott van a testslyunk! -Elegendo sebessg nlkl, sose billentsk a deszkt az lre, mert annak egy lass hba "dols" lesz az eredmnye! -A deszka lre billentst korn indtsuk el, az essvonal elrse elott vllak s karok nem mozdulhatnak el. -Hatsos segtsg a trzs s a vll helyes tartsnak a kialaktsa egy fadarab vzszintes tartsa a kanyarok kzben, a test elott, amit mindvgig a deszka orrt kvetve kell tartani. Hatsa: - vllak nem mozdulnak el, -mellkas, vll szinkronban kveti a deszka mozgst, -ne legyen a deszkval ellenttes irny mozgs.

Vszmeglls
A nagyobb sebesgu fordulkkal egyidoben meg kell tanulnunk a vszmegllst avagy a farolst is. A farolsnl magas tehermentestst hasznlva a deszkt merolegesen fordtjuk a haladsi irnyra s a kiemelt testsly visszazuhansakor megterheljk a deszkt. A gyakorlat nehzsge csak a megfelelo terhelsen mlik, mert ha tl sok a deszkra jut terhels, akkor tesnk a deszka fltt. Ha pedig a terhels tl kicsi, akkor meg kicsszik allunk a deszka s fenken csszunk tovbb.

liftezs
Aki mr selt, annak furcsa dolog deszkval liftezni, aki mg sohasem hasznlta az alpesi felvonkat, annak ez igazn szokatlan. De azrt ne ijedjnk meg, mert egy kpzett oktatval, megfelelo tanulliften egy nap alatt elsajtthat az nll lifthasznlat. Aki pedig tudja a lifteket hasznlni, az elott minden plya megnylik. Minden j feladatnl igaz, hogy csak j minosgu, kezelt plyn (amely megfelelo meredeksgu) lehet gyorsan fejlodni. Rengeteg pnzt s jkedvet takartunk meg, ha a lift hasznlatt egy kimondottan tanulfelvonn sajttjuk el. Tanulfelvon szmunkra fontos tulajdonsgai: ?egyenes plyj, kanyar nem tri meg, ?lapos, kezelt talaj, ?kimondottan komtos, ?indulsnl nem rnt nagyot, ?kiszllsnl elg hely van gyetlenkedni. De mg mielott bellnnk a sorba a lifthez, keressnk egy sk terletet s szoktassuk magunkat a felvons mozgshoz. A gyakorlat a kvetkezo: az elol lvo lb becsatolva, a htul lvo a hts kts elott nyugszik. Ismerost megkrve, sbottal hzassuk magunkat. Eloszr kzzel fogjuk a sbot vgt, majd ha ez mr jl megy, tegyk a lbunk kz a htnyros rszt, helyezzk r a testslyunk 2/3 rszt, mikzben kinyjtott karunkkal szorosan fogjuk magunk elott a sbotot. Helyes tarts Slypontunk a deszka felett valahol az elso lbhoz kzelebb esik. Testtel a halads irnyba fordulunk (trd, cspo, mellkas, fej). Hzs liftezs Ha vgre rnk kerl a sor, ne ijedjnk meg a mgttnk kanyarg embertmegtol. Mi csak a sajt dolgunkra koncentrljunk! A legtbb hzs liftnl, egy zld lmpa jelzi, ha szabad az t, s egy piros ha vrnunk kell. Piros llsnl, helyezkedjnk el az indulsi helyen, tegyk a csknyt (korongot) a lbunk kz. A tarts ugyanaz, mint az elokszto feladatnl. (A regular snowboardosoknak knyelmesebb a cskny bal oldaln, a goofyknak a jobb oldal a praktikusabb.) Mikor felkszltnk az indulsra, krjk meg a liftkezelot, hogy indtson el bennnket az utunkra (meglki a lbunk elotti indt plct). A legtbb lift megrntja a szegny kezdo snowboardost, ami elsore komoly kihvs. Ennek kikszblsre hajltsuk enyhn a trdeinket, s doljnk kiss elore. Ilyenkor a testsly inkbb az ell lvo lbon van. Ha mr dolgoztatjuk a liftet s tlestnk az indulson, a kvetkezo feladat feljutni a lift vgig. Az elso egy pr mter erejig, amg nincs lland sebessgnk, a htul lvo lbbal segtsnk az egyenslyozsban. A deszka mellett, a cipo sarkn csszva biztostjuk a mozgsunkat. Ha az egyenslyunk mr szilrd alapokon nyugszik, tegyk vissza a szabad lbunkat a hts kts el. A liften val utazs azt jelenti, hogy testslyunk nagyobb rszt a lift viszi, a maradkot mi magunk tartjuk a lbainkkal. Legfokppen az elol lvo lb combizma fog elfradni egy hosszabb s meredekebb felvonn. Ha mg nagyon hossz az elottnk lvo rsz s lbaink remegve tiltakoznak a terhels ellen, karjainkkal is besegthetnk, csak gy kell tennnk, mint a vziseloknek. A msik j mdszer a meredekebb felvonknl az lland testtarts vltoztats, gy mindig ms izomcsoportot fogunk frasztani, s elegendo energink marad a felvon vgig. A felvon vghez kzeledve, laztsuk meg lbaink szortst, s hzzuk magunkat kzelebb a felvon szrhoz. A kiszllsi terletnl egy gyors rnts a karral, s egy trdhajltssal gyorsan szabaduljunk meg a felvontl, s prbljunk olyan helyre csszni, ahol nem zavarjuk az utnunk rkezoket. Helyes testtarts ?enyhn hajltott trd, ?slypont a deszka fltt, valahol az elol lvo lb kzelben, ?lb tartja a ktsszget, a deszka nem tr el az egyenestol. Elofordul hibk ?Indulsnl htra terhelnk, gy a rntst nem tudjuk kiegyenlteni. ?Rlnk teljes slyunkkal a csknyra (vagy korongra) a slypontunkat nem tudjuk a deszka fltt tartani. ?Nem fordtjuk a testnket a halads irnyba, teht a deszka kvetni fogja a mozgsunkat. Liftezs szkes felvonval Rengeteg tpusa ltezik, minden alpesi orszgban ms s ms fajta, de mgis ugyanolyan rendszeru lifteket hasznlnak. A legelterjedtebb a ktszemlyes tpus, de tallkozhatunk akr tszemlyes lofelvonkkal is. Szlovkiban a ktszemlyes rgebbi tpusok mukdnek, de gyakran tallkozhatunk idegloen lass s sdi liftekkel. Ausztriban s Olaszorszgban 2-4 szemlyes modern felvonkkal csbtanak bennnket, ezeknl nem ritka a futszonyeges megolds lift, ahol senkinek sem gond a be- s kiszlls. A francia liftek is j minosguek, csak szokatlanul alacsonyan jnnek a szkek, amik nagyon gyorsan visznek fel bennnket a cscsra. Az indulst a szkekhez vagy lmpa, vagy egy csapajt jelzi. Szabad jelzsnl a kijellt helyre kell cssznunk s htrafel fordulva, a liftet nzve kell vrakoznunk. Amikor a szk kb. msfl mterre van tolnk, enyhn doljnk htra s nyjtsuk a lift fel keznket, amivel a szk lorszt megfogjuk s beksrjk magunk al egszen lo helyzetig. A deszka vgig az egsz t alatt a lbtartn nyugtatva egyenesen elore nz. Kiszllsnl kiss elore csszva vrjuk a megrkezst a kiszlls helyre. Itt lkjk el magunkat az lorsztol kt kzzel, testsly az elol lvo lbon, s igyekezznk a szktol oldalra tvolodni.

Gyerekoktats
Egsz mostanig a felszerelseket gyrt cgek, s a snowboard oktatssal foglalkozk is csnyn elfeledkeztek a 7-12 vesekrol). Nagyon nehz a helyes technikt elsajttani, 5-6 db zoknival kitmtt scipoben, a hozztartoz testmagassggal is vetekedo deszkval egyetemben. rmmel lthatjuk, hogy a szemfles gyrtk most mr komyolyabb knlatot nyjtanak ennek a fogyaszti rtegnek is. Emellett kln oktatsi terv is kszlt a legfiatalabb snowboardos generci szmra (Egyeslt llamok soktatsi programjban szerepel). Rengeteg snowboard iskola foglalkozik mr ilyen kor gyerekekkel. Nhny helyen az letkor als hatrt 4 ves korra teszik, de az ltalnosan elfogadott als hatr a 7 ves kor. A 4-6 ves kor gyerekek a selst hamarabb sajttjk el, mint a snowboardot. A sarokl (vak oldal) egy ilyen kor gyereknl gy mukdik, hogy amit nem lt, az nem is ltezik. Emiatt kln szoktatni kell a gyerekeket ennek a megrzsre. Mozgsfejlods sorrendisgben egy ilyen fiatal gyerek konnyebbebn megtanulja elklnteni a fggoelges-vertiklis skot (kln mozgatni a bal s a jobb testflt), mint a vizszintes-horizontlis skot (elklnteni a mozg lbakat, a felso testtol) Az oktats kis csoportokban (max. 6 fo) ajnlatos, 7 ves kor elott magnleckk a clszeruek (kpzett oktatval). Az a fontos, hogy rmmel menjenek a plyra, mi pedig ne kveteljnk tolk sokat. A felszerelsrol csak annyit, hogy a deszka hossza ne legyen kisebb a mellmagassgnl, de ne is legyen magasabb a nyakuknl. Ne lltsuk a ktsszgket 0-0-ra, nekik a 40-30-os varici megfelelo. Ilyen kor srcok felszerelse kezdskppen puha felszerels legyen, ezen kvl soha ne sajnljuk a pnzt a vdo felszerelsekre (trd, knyk, buksisak, stb.).

Stlusvlaszt
A nagy krds ugyanaz, csak mskppen hangzik, akr kezdo akr gyakorl snowboardos vagy. Puha vagy kemny (j krds) felszerels lesz az amiben az idodet a plyn tltd? Ha az aktulis divatot akarod kvetni, akkor freestyle-osok hatalmas csaldjhoz fogsz tartozni. A tengerentlon szinte szz szzalkos ennek a tbornak az uralma, idet Eurpban mg tartja magt a kemny felszerels (alpinosok) tbora. Ha nem vagy tjkozott akkor csak annyit kell tudnod, hogy a puha azrt puha hogy knyelmesebb s komfortosabb legyen a sikls s knnyebb legyen az ugrs megvalstsa. A kemny pediglen azrt kemny, hogy minl preczebben kzvettse az izmaid munkjt a deszkdra, ez fontos a nagy sebessgnl s az len vezetett kanyaroknl. Mindkt stlusnak ugyanaz az alapja, mindketto felszerelssel lehet lvezetesen s ltvnyosan kzlekedni a plyn, illetve a plyn kvl

 
Animci
 
Szavazs
Melyik a kedvenc snowboard mrkd?

Palmer
Ride
Burton
Salamon
Hammer
F2
K2
Nitro
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Snowboard Linkek
 
Friss
 
Webkamerk
 
bOARDERTECH THROWDOWN
 
Plyk
 
Szavazs3
Szavazs3
Szerinted ki a vilg legjobb snowboardosa ?

Shaun White
Stuart Whitehead
Mathieu Crepel
Johno Verity
James Thorne
Dan Wakeham
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints